AKWARYSTYKA DLA NOWICJUSZY i NIE TYLKO

AKWARYSTYKA DOMOWA

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Pamiętaj - Ty też kiedyś zaczynałeś !!!

#1 2016-12-13 22:08:21

alwi
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-13
Liczba postów: 11
WindowsFirefox 50.0

Witam!

Witam,

Założyłem ostatnio moje pierwsze w życiu akwarium. Uczę się totalnie od zera. Wybrałem zbiorniczek 54L i wystartowałem z nim 23.XI.2016.

start2.jpg

Jako że wykorzystałem na starcie uzdatniacze - bakterie nitryfikacyjne - już po 1 tygodniu wprowadziłem pierwszych mieszkańców:
6 otosków
6 krewetek red-cherry

Po dwóch tygodniach od startu dołożyłem do tego 8 neonek diamentowych i 5 kirysków panda. Niestety dzień po ich wprowadzeniu 2 kiryski padły. Do tego także 1 otosek.

Po dwóch i pół tygodnia od startu do kompletu dodałem 2 pielęgniczki ramireza i dokupiłem 2 nowe kiryski...

Jutro mijają 3 tygodnie od startu.  Obecna obsada, to:
8 neonek diamentowych
5 otosków przyujściowych
6 krewetek red-cherry
5 kirysków panda
2 pielęgniczki ramireza

Na razie (prawie) wszystkie powyższe stworzonka wyglądają na zdrowe i szczęśliwe.  Z pielęgniczkami mam problem bo nie wiem czy to 2 samice czy parka...  No i neonki się trochę chowają po krzakach i wzajemnie przeganiają i chyba lekko kąsają... Nie czaję tych rybek, ani o co im chodzi...

Niestety w wodzie pływa też sporo białych paprochów (których jakby filtr nie wyłapuje albo tak szybko się odnawiają) i zbiera się powoli zielony nalot na szybie, więc wybiorę się jutro po 2 ślimaczki military helmet i na razie na tym koniec... Potem czekam tylko i oglądam co się stanie (+ cotygodniowe podmianki 20%), bo chyba jeszcze nie ma w mojej wodzie równowagi biologicznej...

3tyg.jpg

Chociaż chciałbym jeszcze bimbrownie CO2 i filtr piaskowy potestować... Zobaczymy jak będzie z czasem w najbliższych dniach.

Pozdrawiam!

Offline

#2 2016-12-14 01:55:05

T5
Administrator
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 36
WWW
Windows 8.1Chrome 54.0.2840.99

Odp: Witam!

Witaj
Pierwsza sprawa to obsada , na 54 litry max 14 rybek   masz przerybienie i to duże , otoski same ci po zdychają z ciepła , neon potrzebuje innej temperatury niż otos
Rybki będą padać z braku , jak sam pisałeś ,  równowagi , 4 tygodnie trzeba odczekać , aż się to wszystko unormuje ,
Co do ślimaków , osobiście miałem  military helmet  i nie polecam , zniosą ci jajka na wszystkim i już ci tak zostanie będziesz miał wszędzie białe kropki, ( nie usuniesz jajek )

Co do bimbrowni , nie ma sensu przy takiej obsadzie zielska  (mało trochę)

Offline

#3 2016-12-14 10:06:27

alwi
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-13
Liczba postów: 11
WindowsFirefox 50.0

Odp: Witam!

Chyba masz rację z tym przerybieniem.  No i wczoraj wieczorem niemiłe zaskoczenie mnie spotkało, bo w sobotę podmieniałem wodę i związków azotu było minimalnie, a tu nagle:
    no2: ~10 mg/l
    no3: ~100 mg/l
    ph: ~6.5
    kh: ~5d
    gh: 7~14d

Przy okazji wczorajszej szybkiej akcji wymiany 50% wody - wyczyściłem też filtr (pojemnik,  przewody, pompka, itd.; oprócz wkładu ceramicznego, no a gąbki jedynie wycisnąłem). Z początku chyba przesadziłem z karmieniem i trochę pożywienia zalegało i chyba też do filtra nawpadało. Niestety dzisiaj rano znowu związki azotowe w przekroczonym stężeniu (praktycznie się wróciło  do w/w). Więc zaczynam podmianki z 20% - na odstaną 24h - co 24h, aż się ustabilizuje...

Zastanawiam się nad zastosowaniem dodatkowo uzdatniaczy:
   Microbe-lift Special Blend
   oraz
   KORDON Prevent Ich

Rodzaj i model filtra - jak jest włączany:
Aquael Versamax FZN-2, chodzi 24h/dobę (wkłady: ceramiczne "rurki" / gąbka / węgiel aktywny); do tego AquaClear PowerHead 20 jako napowietrzacz i cyrkulator z podłączonym sterylizatorem Aquael Mini UV (na wlocie z malutką gąbką, żeby nie wpłynęło do środka nic jak jest wyłączony) - chodzi od 9:00-20:00.

Ilość i rodzaj roślin:
    4 cabomby
    2 anubiasy [chyba karłowate] - z prawej strony za skałką z piaskowca, widać go też na zdjęciu powyżej za chorym otoskiem
    1 mech triangle moss [coś się nie przyjmuje, albo przyjmuje się bardzo powoli - na lignicie przed "drewnianą grotą"]
    4 bakopa [chyba karolińska - z tyłu przy filtrze]
    5 [chyba] pogostemon erectus - ten na środku, po obu stronach "drewnianej groty"]
    2 trawki [chyba żabienica kolumbijska] - np. ta z przodu, w prawym rogu]
    2 gałęziatki kuliste

Oświetlenie:
    Aquael LED Tube Sunny 6W 7:00-7:45 oraz 13:00-22:30
    Aquael LED Tube Plant 6W 15:00-17:00
    Aquael Moonlight LED 24h/dobę

Inne sprzęty:
   Grzałka z termostatem ustawiona na 22 stopnie C.
   Automatyczny karmnik - karmienie 2 razy 7:15 oraz 21:00 po minimalnej porcji.

Stosowane pokarmy, preparaty:
Mieszanka pokarmów suchych - płatki, granulki drobne i grube (mieszanka z 7-8 różnych). Sporadycznie dodatkowo tabletki na dno.
Naturalne - dla poprawy wody (garbniki) i urozmaicenia rybkom otoczenia:
    3 korzenie mangrowca
    2 rureczki cynamonowe
    5 małych szyszek czarnej olchy
    2 orzechy leszczyny tureckiej.

Nawozy i CO2:
Na razie nie stosuję bo nie wiem jeszcze co i jak... [dblpt](

Temperatura w zbiorniku.
Stale jest ~24. Praktycznie się nie rusza.

Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra).
Raz na tydzień odmulanie i podmiana 20% wody na odstaną 1-2 dni z odrobiną Tropical AqueCare Esklarin.
Raz na tydzień wymiana węgla aktywnego w siatce - położonego do Versamax na samej górze (na pojemnikach z gąbką i ceramiką) pod samą klapką.
Filtrów na razie nie czyściłem bo akwarium jest "młodziutkie".

Zdjęcie zbiornika:
aqua_3tyg.jpg

Ostatnio edytowany przez alwi (2016-12-14 10:09:41)

Offline

#4 2016-12-14 15:03:35

T5
Administrator
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 36
WWW
Windows 8.1Chrome 54.0.2840.99

Odp: Witam!

1 ) Z uzdatniaczami w dużej ilości daj sobie spokój , kranówka odstana 24h wystarczy
2) Puki co nie odmulaj tak często dna bo glonów się na bawisz i też przez odmulanie no2 ci tak skacze , masz kiryski one się dnem zajmują ty tak raz na miesiąc puki co
3)  Co do parametrów wody , skutki przerybienia  i nieustabilizowany zbiornik ,( wywal węgiel aktywny) zmniejsz liczbę rybek , nie podmieniaj tak często wody , bo nigdy nie będzie balansu w tym zbiorniku  i rybki ci po padają lub się pochorują
4 ) filtrów nie tykaj , zostaw wszystko jak jest tyko węgiel wywal
5) Na sam początek lej tylko Potas ( K ) tego zawsze jest mało 
6) Osobiście rurki cynamonowe bym wywalił , podobno cynamonowe rurki są bardzo szkodliwe dla krewetek
A tak w ogóle jakie masz podłoże ?


Sumując zbiornik ma około  czterech tygodni , nie ustabilizowany , przerybiony 
Ogólna rada , na razie nie tykaj nic , wodę raz na tydzień podmieniaj , wywal węgiel , i lej dawkę potasu i obserwuj , jak ci rybki będą padać to nadal nic nie tykaj , ( skutki przedwczesnego zarybienia ) uzdatniaczy nie kupuj woda odstana 24 h wystarczy

pozdrawiam

Offline

#5 2016-12-15 00:02:45

alwi
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-13
Liczba postów: 11
WindowsFirefox 50.0

Odp: Witam!

Węgiel aktywny wywalony. 

Podążajac za radami na innym forum wyłączyłem też sterylizator UV. A w związku z chorobą jednego mojego otoska (biała plama na boku) - zdiagnozowaną tam jako flexibakterioza, podmieniłem dzisiaj jeszcze 20% i dodałem 3 łyżeczki soli akwarystycznej http://www.tropical.pl/produkty/akwarys … -z-aloesem

Niestety zamiast wsypać prosto do akwarium, ja rozmieszałem sól w tej wodzie, którą potem dolałem i po kilkunastu minutach jeden otosek zaczął się jakby dusić, dostał konwulsji i padł w parę sekund [dblpt]( Na resztę ryb nie wygląda żeby to jakoś wpłynęło (włącznie z tym chorym - z plamką). Oj, bolesne doświadczenie. Piszę o tym, żeby czasem inni nie wpadli na podobny pomysł...

Obecnie:
8 neonek diamentowych
4 otoski
6 krewetek red-cherry (nie widziałem żadnej od wczoraj - chyba siedzą w drewnie)
5 kirysków panda
2 pielęgniczki ramireza

Podłoże to Aqua Art Aqua Substrate II+  (~4cm), na tym średniej grubości żwirek ciemny z białymi kamykami (1~2cm) i na 1/4 powierzchni z jednej strony akwarium dodatkowo biały piasek (~1cm) dla kirysków i pielęgniczek...

Offline

#6 2016-12-18 03:37:55

alwi
Użytkownik
Dołączył: 2016-12-13
Liczba postów: 11
WindowsFirefox 50.0

Odp: Witam!

T5 napisał/a:

5) Na sam początek lej tylko Potas ( K ) tego zawsze jest mało

Ile tego potasu na 54L akwarium? Są jakieś "profilaktyczne", bezpieczne zalecane dawki dla podejścia LT? Czy żeby w ogóle się zabierać za nawożenie, to trzeba wszystkie testy oddzielnie zakupić i wykonać do każdego mikro-/makro-, analizować wyniki i dopiero wtedy dokładnie ustalać?

Offline

#7 2016-12-19 14:40:10

T5
Administrator
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2016-10-18
Liczba postów: 36
WWW
Windows 8.1Chrome 55.0.2883.87

Odp: Witam!

Profilaktycznie dawka jak na opakowaniu z tego co pamiętam są to 2 naciśnięcia na 112 litrów , czyli u ciebie będzie jedno

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
motocykleblog - redlica - parkowa8pruszkow - sumh - family-gaming